Audyt ISO 22301
Dyrektorzy Zeto Lublin z certyfikatami audytorów wiodących!
Dyrektor Generalny Zeto Lublin, Michał Małek oraz Dyrektor ds. Bezpieczeństwa Informacji, Katarzyna Żółkiewska-Malicka uzyskali certyfikaty audytorów wiodących normy ISO 22301.
Czym jest norma ISO 22301?
Norma ISO 22301 dotyczy Systemu Zarządzania Ciągłością Działania, czyli BCM. Co to oznacza? Stanowi ona ramy dla identyfikacji kluczowych czynników ryzyka mających wpływ na organizację oraz na utrzymanie jej działań w najtrudniejszych warunkach. określa wymagania dla planowania, wdrażania, monitorowania i doskonalenia procesu BIA.
Co oznacza BIA w praktyce?
BIA, czyli Analiza Procesu Biznesowego (ang. Business Impact Analysis) identyfikuje i ocenia wpływ potencjalnych zagrożeń dla działalności przedsiębiorstwa. Umożliwia ona wskazanie kluczowych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, procesów i systemów. Tym samym organizacja jest w stanie kontynuować działalność w przypadku wystąpienia awarii, katastrofy naturalnej czy ataku cybernetycznego.
Analiza BIA a ocena ryzyka
Pomiędzy Analizą Procesu Biznesowego a oceną ryzyka jest zasadnicza różnica, jednak oba podejścia powinny być stosowane równocześnie. BIA identyfikuje kluczowe dla firmy procesy i systemy, które gwarantują sprawne funkcjonowanie jednostki. Analiza ryzyka ocenia i definiuje potencjalne zagrożenia.
Usługi certyfikowanych audytorów ISO 22301- korzyści
Zaangażowanie zewnętrznych audytorów wiodących normy ISO 22301 jest gwarancją przygotowania przedsiębiorstwa na nieprzewidziane zagrożenia. Właściwe zarządzanie ciągłością działania:
- umożliwia odtworzenie zdolności organizacji do ponownego działania,
- firma zyskuje w oczach klientów i inwestorów, buduje swoją wiarygodność, poprawia wizerunek,
- umożliwia odtworzenia zdolności organizacji do ponownego działania,
- zwiększa konkurencyjność na rynku,
- tworzy warunki do funkcjonowania niezależnie od niekorzystnych czynników,
- umożliwia skuteczną i szybką reakcję na sytuacje kryzysowe.
ISO 22301 a Projekt Cyberbezpieczny Samorząd
W dobie rosnących zagrożeń atakami cybernetycznymi, warto zadbać o stabilność firmy. Wykonanie kompleksowego audytu cyberbezpieczeństwa wraz z audytem BCM jest kluczowym czynnikiem wpływającym na pozycję na rynku zarówno biznesu jak i jednostek administracyjnych.
W ostatnim czasie można zaobserwować stały wzrost prób ataków hakerskich na JST, dlatego nie tylko prywatne przedsiębiorstwa powinny zadbać o przygotowanie się na potencjalne zagrożenia. W ramach ogólnopolskiego projektu Cyberbezpieczny Samorząd, administracja publiczna ma możliwość skorzystania z usługi audytu cyberbezpieczeństwa połączonego z audytem BCM.